Hónap Mérnöke Dobosy Gáborné
Jobb felső kockák Bal alsó kockák
  • Hónap mérnöke
  • 2023.01.11

Hónap Mérnöke Dobosy Gáborné

 2022 decemberében a Magyar Építők portálon a Hónap Mérnöke Dobosy Gáborné, a mi Hajnink volt.

„A Hónap Mérnöke” díjazása kapcsán Dobosy Gáborné főmérnök kollégánkkal beszélgettünk, akivel a Magyarépítők portálja riportot is készített. Hajni a pályájáról és a projektjeiről is említést tesz.

A cikk rávilágít arra, hogy a munkaszeretet és alázat hogyan formálja az ember energiáit, és miként tudjuk bevonni a fiatalokat a projektekbe.

Hajni már gyerekkora óta vonzódott az ágazathoz: „A 80-as évek nagy építési lázában minden építkezési projektre beszöktem, ahova tudtam” – mesélte a Tatabánya melletti kis faluban született mérnök. A szívére hallgatva az általános iskola után a Vági István Építőipari Szakközépiskolába jelentkezett Budapestre. „Rendkívül kemény iskola volt, és remekül megalapozta a jövőjét bárkinek, aki ott tanult. Nem véletlen, hogy utána az Ybl Miklós Főiskolán a máshonnan érkezőkhöz képest könnyebb dolgom volt, és jobban tudtam arra figyelni, hogy milyen szakirányt válasszak.”

Az iskola elvégzése után a honvédségnél helyezkedett el. A katonai létesítmények műszaki alapjaihoz a honvédség szabályrendszerét is meg kellett tanulnia, így többek közt a katonai kiképzésben is részt vett.

A következő munkahelye már az építőiparhoz kapcsolódott, azon belül a megrendelői oldalhoz: a biatorbágyi építésügyi hatóságnál folytatta pályafutását. Biatorbágy jelentős agglomerációs igényei miatt nagy tempóban folytak a beruházások, így számos tapasztalatot nyert. Ezt követően a Budavári Önkormányzatnál dolgozott két évig, ahol a középület felújítások kiemelt szintjét is megismerhette.

Nagyobb mérföldkő volt az életében, amikor az állami szektor után a piaci környezetben is kipróbálta magát.

Már az első kivitelezési munka után nagy elismerést kapott a cégvezetéstől, mert munkahelyi mérnöki munkakörből egy éven belül építésvezető lett.

Erős szakmai elhivatottságára nagy szükség van a jelenlegi munkájában is. A Veszprémi Vár átfogó fejlesztésében ugyanis összesen nyolc műemléki épület teljes felújítására és restaurálására kapott lehetőséget a LATEREX Építő Zrt. és a VEMÉV-SZER Kft. közös konzorciumában. „A tatai Esterházy kastély felújításakor azt éreztem, hogy annál nagyobb kihívással nem találkozom az életben. Most már tudom, hogy megtaláltam a következő legnagyobb kihívást” – érzékeltette a szakember a projekt súlyát, amelyben főmérnöki feladatokat végez.

A fiatalok energiája nagyszerű csapatmunkát eredményez

„a Veszprémi Várban is sok fiatal dolgozik velünk, és azt érzem rajtuk, meg akarják oldani a nehézségeket, illetve meg akarják tanulni a legjobb metódusokat. Jó látni, hogy sosem fogy el az energiájuk, mindez azt eredményezi, hogy ez a páratlan elvárásokkal tűzdelt projekt egyben csodálatos csapatmunkát is jelent számunkra.”

A motivációra is áttérve a dicséret kulcsszerepét emelte ki: „Nemrég hallottam az úgynevezett ’pénteki dicséret’ módszeréről, aminek a hatékonyságát eleinte nem akartam elhinni. Ám amióta magam is alkalmazom, megdöbbenve tapasztalom a pozitív hatását, illetve, hogy mennyire igénylik az emberek.” Hozzátette, hogy a dicséreteket a teljes 20 fős projektcsapatára kiterjeszti, függetlenül attól, hogy a konzorcium melyik cégében dolgozik az adott mérnök.

A róla készült teljes cikket a Magyar Építők oldalán találjátok, és az alábbi QR-kód beolvasásával elérhető:

Az interjú 2023. januárjában készült.

vissza

Kapcsolódó karrierútjaink